Newsy
04-03-2019 16:18
Wybory parlamentarne, 100-na rocznica

100 lat temu, 26 stycznia 1919 r. odbyły się pierwsze w historii Polski, powszechne wybory parlamentarne, poprzedzone zaciętą i burzliwą kampanią wyborczą. Urzędnicy podlegli ówczesnej Radzie Regencyjnej, stworzyli pierwszą ordynację wyborczą, w której przyjęto, że prawo do udziału w wyborach przysługiwać będzie wszystkim obywatelom, bez względu na płeć, wyznanie , narodowość czy stan majątkowy.

Tej szczególnej rocznicy nie przeoczył Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z inicjatywy Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, przy współudziale Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego, Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych, Krajowego Biura Wyborczego i Państwowej Komisji Wyborczej, zorganizowana została Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Demokratyczne wybory. Prawo, standardy, gwarancje, praktyka." Dodać należy, że Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej – Oddział Wielkopolski, zostało zaproszone przez organizatorów do objęcia konferencji patronatem, co poczytując sobie za zaszczyt uczyniliśmy z przyjemnością. Tym bardziej, że gospodarzem konferencji był Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, co gwarantowało najwyższe standardy organizacyjne a udział znamienitych prelegentów nadał prezentowanym referatom wysoką rangę naukową, popartą doświadczeniem i praktyką, bowiem prelegentami byli zarówno uznani naukowcy, jak i tacy praktycy jak m. in. prof. Hanna Suchocka, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku Jerzy Stępień, czy przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

Dzięki temu, że uczestnikami konferencji byli nie tylko naukowcy ale również członkowie PKW, pracownicy administracji wyborczej, politycy, przedstawiciele samorządu oraz organizacji pozarządowych, sędziowie, adwokaci i radcy prawni, konferencja stała się sposobnością do wymiany opinii i poglądów przy okazji prezentacji wyników badań problematyki prawa wyborczego oraz standardów i gwarancji demokratycznych wyborów, jak również praktyki stosowania prawa wyborczego.

Część konferencji poświęcono analizie wyborów samorządowych z 2018 r. A jeśli wziąć pod uwagę nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego i wybory parlamentarne, to połączenie będącej na czasie tematyki konferencji z uczczeniem 100-lecia pierwszych wyborów parlamentarnych w Polsce okazało się walorem nie do przecenienia.

Ryszard Bączkowski

Zdjęcia: Maciej Skrzypek WNPiD
Newsy
17-01-2020
Noworoczne spotkanie członków WOSDRP w firmie PRESS-SERVICE Monitoring Mediów
W czwartek 16 stycznia 2020 w gościnnych progach firmy PRESS-SERVICE Monitoring Mediów odbyło się ...
08-01-2020
Spotkanie noworoczne
Choć Święta Bożego Narodzenia jak i sylwestrowe szaleństwa mamy już za sobą, to jednak nie została ...
08-12-2019
O muzyce wolności i koncercie pod tym określeniem
Dnia 29 października 2019 r. w Poznaniu odbył się koncert pt. Poznańska Muzyka Wolności. Dedykowany był ...
Najnowsze artykuły
08-12-2018
Mój jedwabny sen
Któż z nas nie marzył, by zwiedzać egzotyczne, dalekie kraje? Ja też ...
08-11-2017
Kordian
Refleksja Idealista i buntownik-Kordian dający serce
Witaj w moim ...
16-02-2017
"Za dyskretnie uchyloną kurtyną" - Dariusz Bereski - aktor, reżyser i poeta
Ludzie, którzy zostali obdarzeni nieprzeciętnym talentem ...
Najnowsze galerie

V Gala
Polskiej Mody


3-09-2015

Rejs "Białą Damą" po Warcie


8-08-2015
Copyright (c) 2008-2020 by LT Media Net