Newsy
08-12-2019 13:19
O muzyce wolności i koncercie pod tym określeniem

Dnia 29 października 2019 r. w Poznaniu odbył się koncert pt. Poznańska Muzyka Wolności. Dedykowany był przede wszystkim potomkom powstańców wielkopolskich i poznaniakom, a główną ideą było uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Nazwa koncertu zawiera w sobie głęboki przekaz..

W muzyce wolności autorzy tekstów nie tylko operują wariantami pojęcia podmiotu, ale odnoszą się do tworzonych przez siebie niezależnych sekwencji. Nie są to jednak na szczęście symptomy kryzysu różnorodności indywidualnej. Wydźwięk utworów wpisuje się w pewną strategię, opiera się na nawiązaniach do dzieł już stworzonych w celu dzielenia się "własnością intelektualną i prywatną". Należy odnieść wrażenie, że istotnym elementem decydującym o wartości tego podejścia są barwy i różnorodna stylistyka dźwiękowa, konotująca wysublimowane barwy i nowoczesne brzmienia.
Warto też zauważyć, że interpretacja nie jest w istocie jednoznaczna. Staje się ona symptomatycznym, udźwiękowionym obrazem, opierającym się na pewnych, bliżej nieokreślonych podobieństwach, wpisując się w różnorodne nurty i mająca zdolność przełamywania ukrytego systemu. Pozwala to na stosowanie w niej z jednej strony dyscypliny, zaś z drugiej na angażowanie woli twórczej, osobistej refleksji i czułej pamięci, niosącej wrażliwość, pamięć, refleksję, zachwyt, motywację do życia i wiele jeszcze innych cech i wartości po to, żeby zyskać poczucia dobra i szczęścia. Muzyka i semantyka są tożsame od pierwszego dźwięku po ostatni akord.

Poznańskie środowisko muzyczne ma swoją wieloletnią historię , a wraz z nią okresowe czy ponadczasowe przesłania, które w wersji koncertowej zostały zaprezentowane przez takich artystów jak: Halina Benedyk, Justyna Szafran, Ewelina Rajchel, Dominika Narożna, Marianna Ćwiąkała, Piotr Kuźniak, Grzegorz Kupczyk, Piotr Schultz, Dariusz Rennert, Grzegorz Tomczak i Filip Popów, a także zespoły: Anno Domini, Konsonans, Sun Flower Orchestra oraz Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych p/d Wiesława Bednarka.

Jak się okazało podczas koncertu Reprezentację muzyki wolności mamy zatem godną, jakiej nie powstydziłyby się inne miasta. koncert w reprezentacyjnej Sali koncertowej - poznańskiej Auli UAM był ze wszech stron pozytywnie odebrany, bowiem "ciążył" na nim pozytywnym tego słowa znaczeniu dodatkowy element - słuchaczami byli potomkowie powstańców Wielkopolskich. Koncert wspólnymi siłami zorganizowali Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury - PTAAAK, miasto Poznań, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu, 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-198, Stowarzyszenie Koliber Poznań i inni. Nie raz jeszcze na naszych łamach wracać będziemy do tego jakże ważnego koncertu z patriotycznym przesłaniem i wartościowym przekazem.

Krzysztof Wodniczak

Autor zdjęć - Hieronim Dymalski 

Newsy
01-09-2020
Wspomnienia, ach wspomnienia
Ostatnie spotkanie z cyklu O Muzyce przy Muzyce tym razem poświęcone pamięci zmarłego 15 ...
18-08-2020
Nie żyje red. Marek Zaradniak
Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi red. Marka Zaradniaka.Aż trudno ...
30-07-2020
„Wodnik” – przyjaciel artystów
W ramach zapowiadanego wcześniej i rozpoczętego już cyklu wywiadów ze znanymi i interesującymi ludźmi z ...
Najnowsze artykuły
30-07-2020
Wywiad z Krzysztofem Wodniczakiem
Z pomysłodawcą i współorganizatorem Wielkopolskich Rytmów ...
02-06-2020
Wywiad z Kaliną Izabelą Zioła
Wywiad z Kaliną Izabelą Zioła – poetką, tłumaczką, ...
04-03-2020
Aktywnie, czyli można też tak
Biegać zacząłem w 1984 roku, kiedy po rzuceniu palenia przez rok przytyłem ...
Najnowsze galerie

V Gala
Polskiej Mody


3-09-2015

Rejs "Białą Damą" po Warcie


8-08-2015
Copyright (c) 2008-2020 by LT Media Net Sp. z o.o.