Newsy
08-12-2019 13:19
O muzyce wolności i koncercie pod tym określeniem

Dnia 29 października 2019 r. w Poznaniu odbył się koncert pt. Poznańska Muzyka Wolności. Dedykowany był przede wszystkim potomkom powstańców wielkopolskich i poznaniakom, a główną ideą było uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz bohaterów Powstania Wielkopolskiego. Nazwa koncertu zawiera w sobie głęboki przekaz..

W muzyce wolności autorzy tekstów nie tylko operują wariantami pojęcia podmiotu, ale odnoszą się do tworzonych przez siebie niezależnych sekwencji. Nie są to jednak na szczęście symptomy kryzysu różnorodności indywidualnej. Wydźwięk utworów wpisuje się w pewną strategię, opiera się na nawiązaniach do dzieł już stworzonych w celu dzielenia się "własnością intelektualną i prywatną". Należy odnieść wrażenie, że istotnym elementem decydującym o wartości tego podejścia są barwy i różnorodna stylistyka dźwiękowa, konotująca wysublimowane barwy i nowoczesne brzmienia.
Warto też zauważyć, że interpretacja nie jest w istocie jednoznaczna. Staje się ona symptomatycznym, udźwiękowionym obrazem, opierającym się na pewnych, bliżej nieokreślonych podobieństwach, wpisując się w różnorodne nurty i mająca zdolność przełamywania ukrytego systemu. Pozwala to na stosowanie w niej z jednej strony dyscypliny, zaś z drugiej na angażowanie woli twórczej, osobistej refleksji i czułej pamięci, niosącej wrażliwość, pamięć, refleksję, zachwyt, motywację do życia i wiele jeszcze innych cech i wartości po to, żeby zyskać poczucia dobra i szczęścia. Muzyka i semantyka są tożsame od pierwszego dźwięku po ostatni akord.

Poznańskie środowisko muzyczne ma swoją wieloletnią historię , a wraz z nią okresowe czy ponadczasowe przesłania, które w wersji koncertowej zostały zaprezentowane przez takich artystów jak: Halina Benedyk, Justyna Szafran, Ewelina Rajchel, Dominika Narożna, Marianna Ćwiąkała, Piotr Kuźniak, Grzegorz Kupczyk, Piotr Schultz, Dariusz Rennert, Grzegorz Tomczak i Filip Popów, a także zespoły: Anno Domini, Konsonans, Sun Flower Orchestra oraz Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych p/d Wiesława Bednarka.

Jak się okazało podczas koncertu Reprezentację muzyki wolności mamy zatem godną, jakiej nie powstydziłyby się inne miasta. koncert w reprezentacyjnej Sali koncertowej - poznańskiej Auli UAM był ze wszech stron pozytywnie odebrany, bowiem "ciążył" na nim pozytywnym tego słowa znaczeniu dodatkowy element - słuchaczami byli potomkowie powstańców Wielkopolskich. Koncert wspólnymi siłami zorganizowali Polskie Towarzystwo Artystów, Autorów, Animatorów Kultury - PTAAAK, miasto Poznań, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Zespół Szkół Muzycznych w Poznaniu, 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-198, Stowarzyszenie Koliber Poznań i inni. Nie raz jeszcze na naszych łamach wracać będziemy do tego jakże ważnego koncertu z patriotycznym przesłaniem i wartościowym przekazem.

Krzysztof Wodniczak

Autor zdjęć - Hieronim Dymalski 

Newsy
17-01-2020
Noworoczne spotkanie członków WOSDRP w firmie PRESS-SERVICE Monitoring Mediów
W czwartek 16 stycznia 2020 w gościnnych progach firmy PRESS-SERVICE Monitoring Mediów odbyło się ...
08-01-2020
Spotkanie noworoczne
Choć Święta Bożego Narodzenia jak i sylwestrowe szaleństwa mamy już za sobą, to jednak nie została ...
08-12-2019
O muzyce wolności i koncercie pod tym określeniem
Dnia 29 października 2019 r. w Poznaniu odbył się koncert pt. Poznańska Muzyka Wolności. Dedykowany był ...
Najnowsze artykuły
08-12-2018
Mój jedwabny sen
Któż z nas nie marzył, by zwiedzać egzotyczne, dalekie kraje? Ja też ...
08-11-2017
Kordian
Refleksja Idealista i buntownik-Kordian dający serce
Witaj w moim ...
16-02-2017
"Za dyskretnie uchyloną kurtyną" - Dariusz Bereski - aktor, reżyser i poeta
Ludzie, którzy zostali obdarzeni nieprzeciętnym talentem ...
Najnowsze galerie

V Gala
Polskiej Mody


3-09-2015

Rejs "Białą Damą" po Warcie


8-08-2015
Copyright (c) 2008-2020 by LT Media Net