Newsy
16-02-2020 20:27
Dziennikarze WO SDRP w Poznańskim Parku Naukowo–Technologicznym

W środę 12 lutego 2020 członkowie WOSDRP, z inicjatywy naszej koleżanki Dominiki Narożnej, wybrali się z wizytą do Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, mieszczącego się na terenie należącym kiedyś do gazowni, przy ulicy Rubież 46. Wielu z nas odwiedziło ten obiekt po raz pierwszy, niektórzy nawet nie wiedzieli, że coś takiego istnieje. PPNT to pierwszy w Polsce park technologiczny, utworzony w maju 1995 r. w ramach Fundacji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Istnieje w miejscu wyburzonego ogromnego naramowickiego zbiornika gazu. Inicjatorem utworzenia Parku był prof. dr hab. Bogdan Marciniec, były rektor UAM, który do 2015 sprawował funkcję prezesa Zarządu Fundacji UAM oraz Dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym oferowane są usługi badawcze w dziedzinie chemii i technologii chemicznej, fizyki, akustyki, archeologii, geologii i informatyki oraz nauk ekonomicznych. PPNT wspiera różne dziedziny gospodarki i sektor nauki, oferuje pomoc we wdrażaniu nowych technologii i badań, oferuje klientom wynajem powierzchni biurowych i laboratoryjnych oraz sal konferencyjnych. Z pewnością trudno wymienić wszystkie dziedziny, jakimi zajmuje się PPNT, dodam jeszcze tylko, że na terenie Parku znajduje się także restauracja i przedszkole.

Zebraliśmy się w jednej z sal konferencyjnych, gdzie powitali nas Prezes Zarządu Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Dyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, prof. UAM dr hab. Jacek Guliński, Wiceprezes Zarządu Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Zastępca Dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego prof. dr hab. Hieronim Macejewski, Członek Zarządu Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Menedżer ds. Współpracy z Otoczeniem dr Dominika Narożna i Rzecznik prasowy PPNT Anna Ciamciak. Przy dobrej kawie i pysznych ciasteczkach wysłuchaliśmy krótkiej historii Parku, zaznajomiliśmy się z głównymi celami, jakie stawiają przed sobą wszyscy pracownicy. Prezesi przedstawili to to wszystko w zwięzły, lecz przejrzysty sposób.

Później pani Ania Ciamciak zabrała nas na wycieczkę. Najpierw odwiedziliśmy Laboratorium Wyobraźni, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli mogą się przekonać, że nauka nie musi być trudna i nudna. Kolorowe i ciekawe pomoce naukowe zachęcają do sprawdzenia niektórych praw fizyki. Nawet my, dorośli, bawiliśmy się tam wyśmienicie! Choć, niestety, za krótko. W tym dziale znajdują się również laboratoryjne sale chemiczne, gdzie dzieci mogą bawić się i uczyć, pracując z nieszkodliwymi substancjami. Pani dr Joanna Kiersztejn, kierownik Laboratorium Wyobraźni, objaśniła nam, na czym polega działalność tego Laboratorium i co można tam robić.

Następnie odwiedziliśmy Budynek H, w którym pracuje Zespół Usług Badawczych. W tym budynku pracownicy PPNT wykonują rozmaite badania dla wielu jednostek produkcyjnych, związanych ze wszystkimi chyba gałęziami przemysłu. Dzięki uprzejmości dr. hab. Piotra Gulewicza mogliśmy zapoznać się z pracowniami, w których odbywają się badania w zakresie mikro i makro produkcji. Zobaczyliśmy między innymi liofilizowane maliny, które zachowały swój wygląd i zapach, ale były lekkie jak piórko. W tym budynku mogliśmy ujrzeć jeszcze jedną ciekawostkę – tablicę na kolumnie, informującą o tym, że w tejże kolumnie zamurowano DNA założyciela PPNT, prof. dra hab. Bogdana Marcińca.

Kolejnym punktem naszej wycieczki było Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe. Jego kierownikiem jest prof. Tomasz Goslar, który podjął się funkcji przewodnika po Laboratorium. Pokazał nam pracownie, w których można określić wiek cząstek organicznych, nawet tych mających ponad 50 tysięcy lat! Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe wykonuje badania dla klientów z całego świata.
Wycieczka do Poznańskiego Parku Naukowo – Technologicznego była dla nas bardzo interesująca, a wszyscy pracownicy niezmiernie mili i życzliwi. Bardzo jesteśmy wdzięczni za umożliwienie nam zapoznania się z tym niezwykłym obiektem.

Kalina Izabela Zioła

Zdjęcia autorstwa Kaliny Zioła (1-15) i Hieronima Dymalskiego (16-37)






































Newsy
05-02-2024
Spotkanie z posłem
Z inicjatywy Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i przy ...
19-01-2024
Noworocznie i karnawałowo
Od wielu już lat, o tej porze roku członkowie naszego stowarzyszenia spotykają się ...
07-12-2023
Pomóżmy Oliwce
3 letnia Oliwka Kraczek – córeczka młodego pracownika MPK Lublin – potrzebuje pilnej pomocy. ...
Najnowsze artykuły
05-11-2021
Wywiad z Jerzym Grupińskim
Spotkanie z Jerzym Grupińskim, poetą, krytykiem literackim, animatorem i ...
29-09-2020
Wywiad z prof. Lechem Nawrockim
Dr hab. inż. Lech Nawrocki jest emerytowanym profesorem Politechniki ...
30-07-2020
Wywiad z Krzysztofem Wodniczakiem
Z pomysłodawcą i współorganizatorem Wielkopolskich Rytmów ...
Najnowsze galerie

V Gala
Polskiej Mody


3-09-2015

Rejs "Białą Damą" po Warcie


8-08-2015
Copyright (c) 2008-2024 by LT Media Net Sp. z o.o.