Artykuły
25-01-2012 20:20
Dziennikarski benefis Lecha Konopińskiego
-----

Lech Konopiński w kolejną dekadę życia wkroczył lekko i jak to on – dowcipnie – w Klubie „Krąg”. Nie był to pierwszy benefis z okazji 80 rocznicy urodzin. Związek Literatów Polskich Oddział w Poznaniu uhonorował jubilata jako pisarza i poetę, Towarzystwo Miłośników Miasta Poznania przypomniało o wielkiej miłości do grodu nad Wartą i wielkopolskich korzeniach. Po raz trzeci było inaczej. Stowarzyszenie Dziennikarzy RP uczciło swego znamienitego kolegę najlepiej, jak tylko się dało, czyli „po naszymu”. Uroczystość w „Kręgu” wolna od blichtru i zadęcia, była ludyczna i sielska, a literacka polszczyzna swobodnie pląsała po scenie z poznańską gwarą. Sala, jak to się niegdyś powiadało, była „nabita”, a koledzy dziennikarze stawili się tłumnie, świadcząc o tym, że wszyscy Konopińskiego lubią, a niektórzy wręcz kochają. Oficjalny list (rzecz jasna rymowany) w imieniu nieobecnego prezesa, Ryszarda Sławińskiego, wręczył Tomasz Dymaczewski, kwiecie zaś – Paulina Balcerzak reprezentująca młodą gwardię SDRP. Nad całością czuwał niezrównany jak zwykle Janusz Heller, gospodarz „Kręgu”, bez którego nic nie wydarzyłoby się wtorkowego wieczoru tak sprawnie i sympatycznie zarazem.

„Plewiszczoki” „Shalom”, „Junki z Buku”, „Zza winkla”, Lech Szarata i Henryk Górny (w kolejności wystąpienia przed jubilatem i publicznością) połączeni koncertowym hasłem „Ciesz się z nami kapelami!” podgrzali atmosferę sali do tego stopnia, że awaria cieplno – wodociągowa, która sparaliżowała znaczną część Poznania, w „Kręgu” w ogóle nie dała się zauważyć. Przypomniano piosenki, do których Lech Konopiński pisał słowa, benecjent sypał jak z rękawa niezwykłej urody fraszkami (w tym i takimi, które niczym ciasto bakaliami ozdabiał gwarą poznańską) nawet życzący panu Lechowi często gęsto starali się mówić wierszem, chociaż w obliczu bohatera uroczystości zakrawało to na akt wielkiej cywilnej odwagi i determinacji. Skrzyło humorem i świetną zabawą. A gdy połączone siły wszystkich zespołów i publiczności odśpiewały poznański hymn EURO 2012 (oczywiście do słów Lecha Konopińskiego), sufit i podłoga rozgrzały się nieomal do czerwoności. Nie pozostało nic innego, jak w przyległej sali ochłodzić emocje lampką wina, a energię wytracić na suto zastawionym stole bankietowym.

Tomasz Dymaczewski


Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Komentarze naruszające polskie prawo, dobra innych osób oraz zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm.
Newsy
02-06-2020
Nowy cykl - wywiady
Alina i Krzysztof Galas tworzą wspaniały duet wokalno muzyczny "Sobie przeznaczeni", od dawna ...
05-05-2020
Nagroda dla Kaliny Izabeli Zioła
Z wielką przyjemnością odnotowujemy kolejny sukces naszej koleżanki Kaliny Izabeli Zioła, która ...
21-03-2020
Wiosna z koronawirusem
Dziwny to rok. Zimy praktycznienie było, a teraz świat sparaliżowała pandemia. Trochę potrwało, zanim powaga ...
Najnowsze artykuły
02-06-2020
Wywiad z Kaliną Izabelą Zioła
Wywiad z Kaliną Izabelą Zioła – poetką, tłumaczką, ...
04-03-2020
Aktywnie, czyli można też tak
Biegać zacząłem w 1984 roku, kiedy po rzuceniu palenia przez rok przytyłem ...
08-12-2018
Mój jedwabny sen
Któż z nas nie marzył, by zwiedzać egzotyczne, dalekie kraje? Ja też ...
Najnowsze galerie

V Gala
Polskiej Mody


3-09-2015

Rejs "Białą Damą" po Warcie


8-08-2015
Copyright (c) 2008-2020 by LT Media Net Sp. z o.o.