Artykuły
17-01-2011 14:45
Zmarł redaktor Marian Flejsierowicz
-----

Po długiej chorobie 9 stycznia 2011 roku, pięć dni przed osiemdziesiątą trzecią rocznicą urodzin, zmarł redaktor Marian Flejsierowicz, długoletni dziennikarz poznański, działacz stowarzyszeń dziennikarskich, dobry fachowiec w swoim wybranym zawodzie dziennikarskim, życzliwy człowiek. Większość swego życia zawodowego przepracował w „Głosie Wielkopolskim”, będąc mu wierny aż do przejścia na emeryturę.

Marian Flejsierowicz urodził się 14 stycznia 1928 roku w Poznaniu, skąd z rodzicami przeniósł się do Szamotuł, gdzie uczęszczał do szkoły powszechnej. Podczas okupacji niemieckiej podzielił okrutny los wielu wysiedlonych przymusowo Wielkopolan, co w latach jego pracy dziennikarskiej znalazło wyraz w organizowaniu konkursów na wspomnienia z tamtych ponurych lat. Okupację spędził w Jędrzejowie na ziemi świętokrzyskiej i częściowo w Warszawie, gdzie ukończył dwuletnią szkołę handlową. Po zakończeniu działań wojennych wraz z rodziną powrócił do Szamotuł, gdzie zdał maturę, a potem zapisał się na studia polonistyczne na Uniwersytecie Poznańskim.

Etatową pracę dziennikarską Marian Flejsierowicz rozpoczął w „Głosie Wielkopolskim” 1 sierpnia 1953 roku, zaczynając od roli reportera sportowego, a już po roku objął kierownictwo działu sportowego. Po dwóch latach powołano go na zastępcę kierownika działu łączności z czytelnikami, by po kilku miesiącach powierzyć mu kierowanie działem informacji - miejskiej i terenowej. Potem kolejno był zastępcą sekretarza redakcji, kierownikiem działu społeczno-kulturalnego. Z początkiem 1962 roku został sekretarzem redakcji, a prawie dziesięć lat później - w 1971 roku - objął stanowisko zastępcy redaktora naczelnego. Spędził w tej roli w „Głosie Wielkopolskim” nieprzerwanie ponad dziewiętnaście lat - do lutego 1990 roku.

Po przejściu na emeryturę - latem 1990 roku - podjął dodatkowo pracę dziennikarską w powstałym wówczas tygodniku „Poznaniak”, gdzie pracował do czasu likwidacji tego czasopisma.

Należał do tych dziennikarzy, o których mówiono, że potrafi wszystko, co jest z tym zawodem związane - od napisania tekstu poprzez redagowanie aż do wydania gazety.

W 1962 roku Marian Flejsierowicz ukończył zaocznie studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Ponadto pracę zawodową łączył z aktywną działalnością w stowarzyszeniach dziennikarskich - najpierw SDP, a potem SDRP. Należał do grona inicjatorów i założycieli Klubu Redakcyjnego przy zarządach głównych tych stowarzyszeń, a w Poznaniu był jednym z członków założycieli i później działaczy społecznych Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego.

Czytelnikom „Głosu Wielkopolskiego” Marian Flejsierowicz znany był przede wszystkim jako autor artykułów na tematy kulturalne, społeczne, a jednocześnie jako inicjator rozpisywanych przez „Głos Wielkopolski” konkursów na pamiętniki Wielkopolan. Był współredaktorem książek pamiętnikarskich o losach Wielkopolan w okresie okupacji niemieckiej. Należą do nich „Wysiedlenie i poniewierka. Wspomnienia Polaków wysiedlonych przez okupanta hitlerowskiego z Ziem Polskich wcielonych do Rzeszy. 1939-1945” oraz „Z literą „P”: Polacy na robotach przymusowych w hitlerowskiej Rzeszy”.

Byli współpracownicy zapamiętali Mariana Flejsierowicza każdy na swój sposób. Jedni jako uważnego czytelnika tekstów przygotowywanych do druku, prawie wszyscy jako redaktora przywiązującego wielką wagę do polszczyzny w przedstawianych mu do akceptacji artykułach. A w życiu poza zawodowym? Na pewno zasłużył się licznym koleżankom i kolegom, przede wszystkim w redakcji „Głosu Wielkopolskiego” jako człowiek, który przeżywał nie tylko zadowolenie, ale wręcz radość, kiedy mógł komuś pomóc; można powiedzieć, że szukał okazji, by wspomagać bliźnich w rozwiązywaniu kłopotów.

Żegnaj Marianie - Redaktorze, Kolego, Przyjacielu! Zasłużyłeś, by wielu z nas zachowało Cię w dobrej i wdzięcznej pamięci.

---

Pogrzeb redaktora Mariana Flejsierowicza odbędzie się w piątek 21 stycznia 2011 roku na cmentarzu junikowskim w Poznaniu.

Newsy
24-04-2024
Jerzy Utkin - dziennikarz i poeta
Nasz stowarzyszeniowy kolega Jerzy Utkin to postać niezwykła i barwna, mogąca pochwalić się sporym ...
05-02-2024
Spotkanie z posłem
Z inicjatywy Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i przy ...
19-01-2024
Noworocznie i karnawałowo
Od wielu już lat, o tej porze roku członkowie naszego stowarzyszenia spotykają się ...
Najnowsze artykuły
05-11-2021
Wywiad z Jerzym Grupińskim
Spotkanie z Jerzym Grupińskim, poetą, krytykiem literackim, animatorem i ...
29-09-2020
Wywiad z prof. Lechem Nawrockim
Dr hab. inż. Lech Nawrocki jest emerytowanym profesorem Politechniki ...
30-07-2020
Wywiad z Krzysztofem Wodniczakiem
Z pomysłodawcą i współorganizatorem Wielkopolskich Rytmów ...
Najnowsze galerie

V Gala
Polskiej Mody


3-09-2015

Rejs "Białą Damą" po Warcie


8-08-2015
Copyright (c) 2008-2024 by LT Media Net Sp. z o.o.